Kommuniké från Sectras årsstämma 2025

Sep 9, 2025 | Financial Information

Linköping – 9 september, 2025 – Årsstämman i medicinteknik- och cybersäkerhetsföretaget Sectra (STO: SECT B) ägde rum idag den 9 september 2025. Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag om en ordinarie utdelning och en extra utdelning till aktieägarna. 

Utdelning och disposition av bolagets vinst
Fastställdes att ordinarie utdelning ska utgå med 1,10 kr per aktie och en extra utdelning ska utgå med 1,00 kr per aktie, totalt 2,10 kronor per aktie, och att resterande vinstmedel balanseras i ny räkning. Avstämningsdag för erhållande av utdelning är torsdagen den 11 september 2025. Utdelningen beräknas därefter betalas ut tisdagen den 16 september 2025 genom Euroclear Sweden AB.

Ytterligare stämmobeslut
Vid stämman fattades även följande beslut: 

  • Resultat- och balansräkningar fastställdes. Styrelseledamöterna och vd beviljades ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2024/2025. 
  • Arvode ska utgå med 350 000 kronor till var och en av de externa styrelseledamöterna och med 700 000 kronor till styrelsens ordförande samt med 175 000 kronor till var och en av suppleanterna. För revisionsutskottsarbetet ska arvode utgå med 75 000 kronor till var och en av de externa ledamöterna och med 150 000 kronor till revisionsutskottets ordförande. För ersättningsutskottsarbete ska arvode utgå med 35 000 kronor till var och en av de externa ledamöterna och med 70 000 kronor till utskottets ordförande. Arvode till revisorer ska utgå enligt godkänd räkning.
  • Till ordinarie styrelseledamöter omvaldes Jan-Olof Brüer, Birgitta Hagenfeldt, Torbjörn Kronander, Anders Persson, Tomas Puusepp, Fredrik Robertsson och Ulrika Unell. Till suppleanter omvaldes Joel Kronander och Michael Brüer. Jan-Olof Brüer omvaldes till styrelseordförande. 
  • Till revisor omvaldes Ernst & Young AB med Andreas Troberg som huvudansvarig revisor. 
  • Framlagd ersättningsrapport för räkenskapsåret 2024/2025 godkändes.
  • Att bemyndiga styrelsen att vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till årsstämman 2026 besluta om nyemission av högst 18 500 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Syftet är att möjliggöra att nyemitterade aktier kan utnyttjas i samband med förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter samt i samband med marknadsinvesteringar.
  • Att bemyndiga styrelsen att vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till årsstämman 2026 besluta om förvärv respektive avyttring av samtliga av bolaget innehavda egna aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget, inklusive sådana aktier som förvärvas för fullgörande av incitamentsprogram. 

Besluten fattades i enlighet med förslagen till årsstämman som finns tillgängliga på https://investor.sectra.com/agm2025.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) ska offentliggöra enligt Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, till media för offentliggörande den 9 september 2025, kl. 18:15.